Като членове на Световната организация по ендометриоза (World Endometriosis Organizations), постоянно получаваме информация относно нови клинични проучвания, терапии, факти относно заболяването, пациентски опит от целия свят, както и как хронично заболяване като ендометриозата повлиява други съпътстващи заболявания.
Световното дружество за ендометриоза (World Endometriosis Society) от своя страна пък работи с eдни от най-опитните специалисти по целия свят и тази година публикува важни съвети във време на пандемия, насочени към тези, диагностицирани с ендометриоза, които споделяме сега с вас.
От Матю Леонарди, Лоне Хумелсхол, Нийл Джонсън
Как COVID-19 засяга жените с ендометриоза?
Все още няма доказателства, които да показват, че жените с ендометриоза са изложени на повишен риск от заразяване с COVID-19. Въпреки това, по време на пандемията е възможно да:
- изпитвате изостряне на болката поради прекъсване на медицинско лечение или отлагане на хирургична интервенция;
- да сте по-податливи на психосоциални въздействия във връзка с новини около COVID-19
И още:
- Макар и да не е потвърдено, жените с торакална ендометриоза (в белите дробове или диафрагмата) могат да бъдат изложени на по-висок риск при заразяване с COVID-19;
- няма доказателства, които да сочат, че COVID-19 може да ускори развитието на ендометриозата;
- вашият фертилитет най-вероятно няма да бъде компрометиран или в най-лошия случай – много минимално компрометиран (в контекста на свързаните с възрастта предизвикателства в допълнение към безплодието, свързано с ендометриозата).
Още информация ще намерите тук: Ендометриоза и COVID-19 – въпроси и отговори.
Какви са предизвикателствата?
“Грижите за страдащите от ендометриоза се усложниха по време на пандемията от COVID-19 и ще продължаваме да срещаме непрекъснато предизвикателства, докато животът се върне към (новото) нормално състояние.”
Засегнатите аспекти относно грижите към жените с ендометриозата включват:
- Достъп до специалисти от първо ниво на здравеопазване – GP-та, лекари специалисти и свързаните с тях здравни специалисти (включително физиотерапевти, психолози, диетолози и наистина всички членове на мултидисциплинарния екип, който е необходим за грижата за жените с ендометриоза).
- Отложени изследвания, включително:
- ултразвукови изследвания;
- ЯМР;
- изследвания за безплодие.
- Отложени операции и / или лечение на фертилитета.
Промените в ежедневието, могат да изострят симптомите на ендометриоза поради:
- възможни промени в дома:
- напр. работа от вкъщи, партньор, работещ от дома, деца в домашни условия; всички тези неща, които водят до ограничаване на способността за полагане на по-добра грижа към себе си.
- възможни промени в социалния живот и социалната подкрепа:
- невъзможност за срещи с приятели или семейство, загубени връзки с общността (свързани с ендометриоза и / или не);
- ограничения за редовна спортна тренировка.
Съвети за справяне с тези промени и стреса, който носят ще намерите в статията: Психичното здраве в условията на пандемия.
Какви са възможните стратегии за жените с ендометриоза?
“Вярваме, че жените с ендометриоза изискват специално внимание през това време на пандемия. Винаги търсете насоки от вашия лекуващ лекар, но също така трябва да се опитате да проявите активност в подкрепа на собственото си здраве.”
- Поддържайте контакт с вашия лекуващ лекар по телефон, онлайн, или лично, когато се счита за безопасно. Препоръчваме да търсите и уговаряте телефонни или виртуални срещи, ако смятате, че този метод е най-подходящ за вашите нужди.
- При липса на хирургично лечение, ако се нуждаете от промяна в терапията с лекарства, трябва да обсъдите със своя лекар възможностите за лечение, с които разполагате към момента.
“Съществуват допълнителни и алтернативни стратегии за управление на симптомите на ендометриоза и свързаните с диагнозата състояния, и като цяло те могат да бъдат разделени на стратегии, насочени към проблеми и емоции. Тези стратегии може да изискват насоки на клинични психолози или други обучени специалисти. Например т.нар терапия Acceptance and Commitment Therapy може да бъде достъпна чрез клиничен психолог и да даде добри резултати.”
Проблем-фокусирани стратегии:
- самонасочващо образование за ендометриоза
- модифициране на работа / училище / социален живот, ако е възможно
- търсене на консултации чрез телефон за връзка, осигурен от националната организация по ендометриоза
- подобряване хигиената на съня
- физическа активност с нисък интензитет (вкл. на тазовите упражнения, йога, пилатес)
- промени в диетата
- топли компреси
Емоционално ориентирани стратегии:
- релаксация и осъзнаване
- приемане на диагнозата
- овладяване на катастрофичното мислене
- промяна към положителна нагласа.
Прочетете още по темата в: Грижата за себе си по време на пандемия.
Какви са възможните стратегии при здравните специалисти?
“Първо, ние не считаме за полезно или подходящо описанието на операциите или лечението на фертилитета за ендометриоза като „избирателни процедури“.
“Не всички „избирателни операции / процедури“ са еднакви. За тези с хронична болка, които влошават качеството на живот и ежедневните дейности, подобни процедури могат да бъдат животоспасяващи.”
Насърчаваме клиницистите да предлагат срещи по телефона и / или онлайн и лично, когато се считат за безопасни. Дори и ограниченията да отпаднат препоръчваме да поддържате телефонни или виртуални срещи с онези от пациентите си, които предпочитат този метод за среща и комуникация.
- Оптимизирайте работата си като лекар при липса на хирургични интервенции.
- Предложете допълнителни и алтернативни възможности за лечение.
- насочвайте пациентите за това как могат да научат за тези възможности или им давайте достъп до такива;
- позовавайте се към сдружения от здравни специалисти, тъй като вече би трябвало тези организации да полагат редовна грижа за хората с ендометриоза, но ако това все още не е факт, сега повече от всякога, това се насърчава.
- Потърсете помощ / насоки от други медицински специалисти, като тези, които работят с пациенти с хронична болка в допълнение към приетите медицински и хирургични лечения за ендометриоза.
- Рестартирайте хирургичните лечения и терапиите за безплодие под ръководството на местните и националните ръководни органи и направете това по подходящ начин, като подбирате пациентите въз основа на тежестта на симптомите и отклика към други лечения:
- дайте приоритет на тези с риск от загуба на органи (например резекция на черво) ако е налице дълбока тазова ендометриоза;
- дайте приоритет на пациентите с понижен фертилитет според обичайните стандарти (напр. възраст, позиция на списъка с чакащи).
- Следвайте стриктно указанията за лични предпазни средства при възобновяване на услугите.
- Спазвайте стриктно указанията за минимизиране на риска чрез промяна на логистичните фактори (например персонал, работно време, хигиена, услуги за почистване и др.).
“Най-важното е лекарите да продължават да изслушват пациентите си и да се застъпват за тях, за да гарантират, че те получават най-доброто от грижите, които е възможно да осигурят в тези предизвикателни времена.”
Превод със съкращения: Мария Георгиева
Източник: http://endometriosis.org/news/general/covid-19-and-endometriosis/
Photo by Brian McGowan on Unsplash
Последни коментари