Превод Ирина Николова
За и против оперативното отстраняване на еднометриомите (ендометриозни или „шоколадови“ кисти на яйчника)?
Ендометриозата е състояние, при което тъкан от вътрешността на матката се разпространява извън маточната кухина. Ендометриомата представлява киста на яйчника, изпълнена с кафеникава, „шоколадова“ течност от кръвен произход, която се развива от ендометриална тъкан, попаднала върху яйчника.
Според класификацията на заболяването, при наличие на ендометриома, пациентката има „тежка“ форма на заболяването или четвърти стадий. При тези пациентки е вероятно да има сериозна симптоматика (болезнен цикъл, който прогресивно се влошава, болка при полови контакти) и стерилитет. Лечението на ендометриозните кисти остава противоречиво. Първоначалните проучвания се опитват да намерят връзка между безплодието и наличието на ендометриоми, както и да докажат успешното лечение на стерилитета в следствие на хирургична намеса. С развитието на IVF, се появяват и някои съмнения относно използването на оперативни методи за подобряване на плодовитостта при жени с ендометриоми. Предполага се, че фертилитетът може да бъде засегнат в следствие на травматична операция, при която заедно с обвивката на кистите се премахват здрава тъкан и фоликули от повърхността на яйчника. Това може да доведе до намаляване на яйчниковия резерв.
Аргументи „за“ операция
- Повечето жени, които страдат от ендометриоза се оплакват от болки както по време на менструация, така и извън този период. Смята се, че симптомите се подобряват значително след оперативна намеса.
- Редица проучвания показват, че фертилитетът се подобрява след хирургично отстраняване на ендометриомите. Спонтанните успешни бременности се повишават с 50 % през първата година след премахването на ендометриозните кисти на яйчниците.
- На трето място, наблюдава се връзка между рака на яйчниците и ендометриозата. Този повишен рисков фактор е аргумент в полза на операцията особено в случаите, когато ендометриомите са повтарящи се, т.е става въпрос за по-агресивна форма на заболяването.
- Когато се провежда IVF лечение е необходимо да се вземе предвид и затруднения достъп до фоликулите при пункция и рискът от възпаление при дрениране на киста по време на пункция. Пунктирането на ендометриома по време на събиране на яйцеклетки може не само да повиши риска от инфекция, но също така и да влоши качеството на яйцеклетките, засегнати от „шоколадовата“ течност.
Аргументи „против“ операция
- Операцията може да намали шансовете за зачеване като редуцира яйчниковия резерв и понякога да доведе до преждевременна загуба на дейността на яйчниците. Това се случва най-вече когато обвивката на кистата се обелва хирургически от повърхността на яйчника. В 6 % от случаите тази процедура (овариална кистектомия) води до премахване на здравия овариален кортекс, а при над 50 % от случаите се отстранява и нормална овариална тъкан. В случаите когато обвивката на кистата се гори (електрокоагулация), се предизвиква увреждане на нормалната тъкан под нея.
- Честотата на бременности в следствие на IVF оплождане не се увеличава след проведено оперативно лечение. Всъщност, може дори да се наблюдава намаляване на броя на бременности и имплантации след операция. Всички проучвания сочат, че броят на извадените яйцеклетки от неопериран яйчник е много по-голям в сравнение с този, който се добива от яйчник след операция.
- Нивата на антимюлеровия хормон (AMH), обозначаващ яйчниковия резерв, много често се понижават значително след операция.
Преди да се вземе решение за операция трябва да се имат предвид някои фактори като възраст на пациентката, симптоми, планове за бременност, предишни операции, други индикации за IVF и размер на кистата. При пациентки, при които са налични фактори, различни от изброените, операцията би могла да бъде препоръчителна. Многократните операции трябва да се избягват и ин-витро лечението е добро решение в такива случаи. Ендометриоми с размер над 3 см трябва да бъдат премахвани преди да се пристъпи към IVF.
Превод: Ирина Николова
Оригинален текст: http://www.inviafertility.com/blog/infertility/drvkarande/should-you-have-endometrioma-surgery/
Здравейте имам ендометриоза и е 8мм изкат да ми поставят хормонална спирала мислите ли че е правилният избор
Благодаря
Zdravei i as iman kista na grdite
Имам шоколадова киста от 2 години,58 мм ,задължително ли трябва да се оперира според вас? На 49 год.съм!
Здравейте!
Най-добре се преценява дали една киста трябва да се оперира от лекаря, който знае цялата ви история, прегледал ви е, проследил е кистата във времето и също така е запознат с ендометриоза и оперира. Решението се взима на база големина нa кистата, как тя се развива във времето или повлиява от лекарства, взима се предвид репродуктивните ви планове, както и дали имате някакви симптоми, както и ако сте имали преди кисти как са се държали. Взима се предвид и разположението на кистата, което също трябва да се види на самия преглед. Моят личен съвет е да вземете и второ мнение, защото се случва да има различни мения по въпроса, а и помага да сте по-сигурна в решението. Не на последно място, преди да решите операция или не – изговорете всички ползи или потенциални негативи от всяко решение и преценете и сама за себе си, кое е по-добрия вариант за вашето тяло и случай.
Здравейте. За съжаление няма как да знаем кой е правилния избор конкретно за вас, защото всеки случай е напълно уникален. Хормоналното лечение засега се доказва като най-ефективно при наличие на ендометриоза, така че е логично и лекарят да го предложи под някаква форма. Защо на вас е предложил конкретно спирала, а не хапчета, вероятно зависи от други неща, които е видял или сте обсъдили на прегледа. По принцип се съобщава за по-малко странични ефекти от спиралите, когато се приемат добре от организма, в сравнение с хапчетата, но дали и при вас ще е така е трудно да се прецени предварително. Ако изпитвате съмнение, най-доброто решение е да потърсите второ мнение отново при лекар, който е запознат с еднометриоза. Също така можете да обсъдите подробно притесненията си с лекуващия ви лекар и да дискутирате какви са другите варианти.
Здравейте! Наскоро ми бяха открити киста около 3 см, съмнение за ендометриоза и 2,5 см миомен възел. Лекарят беше категоричен, че трябва да се оперират. Последва повторно мнение, докторът заключи, че засега е добре да се наблюдават. Как да постъпя? Все още не съм раждала.
Здравейте,
Имам 22 мм т.нар. ендометриозно огнище на левия яйчник.
Кистата не расте, но намалява.
При тези размери трябва ли да се оперира и пречи ли на забременяване?
Здравейте. В последния семинар с д-р Калчев зададохме подобни въпроси и той каза, че това категорично се преценява индивидуално и след известно време следене как се държи кистата като се преценят и други фактори както репродуктивните ви планове. Той самият почти никога не оперира кисти с този размер, но отново зависи от това дали не пречат за нещо. Относно това дали пречат на забременяване – получаваме различни отговори от различните специалисти, с които говорим. Повечето все пак клонят към това, че големите кисти над 4 см пречат много и трябва да се махнат бързо, докато при по-малките по-добрият вариант е да първо да се правят опити и едва след това да се оперира ако се наложи. Това е при положение, че нямате други пречки за забременяването разбира се. Предвид това, че кистата намалява, предполагам, че е наблюдавана с времето и лекарят вероятно не е препоръчал операция веднага.
Видеото от уебинара можете да видите тук: https://www.youtube.com/watch?v=vIp_vj8ZhT4&t=1s&ab_channel=%D0%95%D0%BD%D0%B4%D0%BE%D0%BC%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%B8%D0%BE%D0%B7%D0%B0%D0%B8%D1%80%D0%B5%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B4%D1%83%D0%BA%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%BD%D0%BE%D0%B7%D0%B4%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B5
На 35 съм. От скоро започна едно подуване на корема. Болка като при цикъл без да съм в такъв. Според лекаря имам шоколадова киста с големина 3/4см. Нямам планове или по-скоро категорично отсъства бременност в плановете ми. Обмисля терапия с противозачатъчни. Като се изключи факторът бременност какви са другите рискове за здравето? Не е ли най-добре оперативно премахване?
Откри ми и лек полип и миниатюрна миома.
Здравейте! При такива кисти някои лекари предпочитат консервативно лечение, за да запазят яйчника, други все пак препоръчват операция. Според колективния ни опит, задължително трябва да се следи и то редовно, и е вероятно нататък във времето да се наложи операция (особено ако промените плановете за бременност). В някои случаи обаче хормоналното лечение може да стопи такива кисти, така че е добър вариант, но е важно да се информирате за всички странични ефекти и е добре да се проверите за тромбофилия, особено ако терапията е с прогестини, както и ако сте предразположена към депресия да си съставите предварително стратегия за справяне ако хормоните я отключат. При всички случаи най-добрият съвет ще дойде от лекаря, който познава случая в подробности. Също така можете да се обърнете и към групата за да проучите опита на другите с това лечение преди да вземете решение.
Благодаря за отговора.
Лекарят реално ме вижда за първи път. Последно бях преглеждана преди половин година, киста тогава не се наблюдаваше. Това ме навежда, че бързо расте, което ме притеснява. Наистина ще помоля отговаряйки ми напълно да изключите фактора бъдещо забременяване 🙂 Доста смело искат да ми предпишат противозачатъчни, без никакви проверки на нищо. Не съм предразположена към депресия.
Коя група имате предвид?
Дали расте бързо кистата ще се разбере като я проследите – всеки месец или на три месеца я измервате при един и същи лекар и така ще имате по-сигурна информация. Групата е тази: https://www.facebook.com/groups/145760169404277
Здравейте! Преди два дни разбрах, че дъщеря ми е бременна, но на десния яйчник им хиперехогенна формация тип матово стъкло с големина 76,8/63,2 мм. Какво означава? Много съм притеснена. Ще съм благодарна ако ми посъветвате към кого да се обърнем в София. Предварително благодаря!
Здравейте! Ще ви пишем на мейл малко по-късно. Случаят е особен, защото ви необходим лекар, който разбира и от ендометриоза и от бременност еднакво добре, за да прецени най-добрия подход.
Имам интрамурален лекомислено на матката
Киста на десния яйчник 40мм
Миоматозен възел 34мм
На 35 години съм
Сега в понеделник ми предстои отворена операция. Но се чудя дали е възможно друг вид терапия, която да не е оперативна ?!
Здравейте! По принцип винаги има друг терапии, които могат да се пробват. Те са хормонални, действат доста по-бавно, може да имат странични ефекти и не е сигурно колко точно ще помогнат. Най-добре е да се говори подробно за предимствата и недостатъците и на двете с лекаря и тогава да прецените какво да направите. Като хирурзите са по-запознати с ефектите от операцията, докато има други лекари, които може да ви ориентират в хормоналните лечения. Тук на сайта и в youtube канала има доста информация за тях. Самият лекар, който ви преглежда най-добре може да прецени за вашия случай какво да очаквате, особено ако ви познава добре медицинската история. Освен това винаги взимайте и второ мнение преди да направите операция и се подготвяйте добре за самата операция – вижте и секцията за операции тук на сайта. И двата вида лечение имат нужда да сме подготвени и да знаем какво да очакваме и да сме преценили добре плюсовете и минусите. Проучете добре всичко, преди да вземете решение!
Здравейте.
Имам следният проблем:
Приди около 6-7год.имах ендометриозна киста на десния яйчник която беше отстранена чрез лапарозкопия, сега няколко години по-късно я имам отново и пак е на десния яйчник, голяма е около 3см.и ми създава проблеми,и боли въпроса ми е трябва ли пак да се оперира?Опасна ли е тази киста? На 38 год. съм и имам вече две пораснали и прекрасени деца така че изключвам категорично бременностт!
Здравейте.
Имам следният проблем:
Преди около 6-7год.имах ендометриозна киста на десния яйчник която беше отстранена чрез лапарозкопия, сега няколко години по-късно я имам отново и пак е на десния яйчник, голяма е около 3см.и ми създава проблеми,и боли въпроса ми е трябва ли пак да се оперира?Опасна ли е тази киста? На 38 год. съм и имам вече две пораснали и прекрасени деца така че изключвам категорично бременностт!
Здравейте! Единствения начин да се прецени дали тази киста е опасна, е да направите консултация със специалист, който вероятно ще иска и да я проследи в рамките на няколко месеца и така да прецени дали трябва да се оперира. При прегледа на ехограф лекарят може да се ориентира и за разположението на кистата, дали не е разположена така, че да пречи съществено на нещо и доколко операцията може да подобри това. Освен това ще ви ориентира дали кистата нараства или не и дали е безопасно да я оставите. При всички положения ако я оставите е важно да я следите често, за да не пропуснете ако започне да нараства.
Според нашето разбиране, независимо дали е за операция или не тази киста, болката, която причинява е проблем, и е добре да вземете някакви мерки за самата болка. Разбира се, операцията вероятно може да помогне за болката, но също така има успешно намаляване на болка чрез методи като противовъзпалително хранене, намаляване на излагането на химикали, акупунктура, йога и специални масажи в областта.
Здравейте преди месец при преглед ми бе открито топче по ръба на секцио правено преди 14 години. Гинеколожката ми заключи, че е ендометриоза. Нямам други оплаквания. Цикъла ми е нормален без болки. Правих ямр на малък таз не се констатира ендометриоза, при преглед с вагинален ултразвук пак не се открива. Какво да предприема занапред
Единственото, което можете да правите в момента, е да следите внимателно това топче и ако има някакви промени да отидете отново да го прегледате. Разбира се, можете да проверите и второ мнение оше сега, това винаги е добра практика. Ако няма никакви оплаквания в момента, наистина остава да го следите. Разбира се, можете да следвате и някои от насоките за здравословно хранене и начин на живот, за да се подсигурите допълнително, че няма да събудите ако има някаква ендометриоза в това образование. След секцио изглежда се слуват такива неща, но изобщо не е задължително да ви създават проблеми, често организма успява да се справи с тях и самостоятелно и единствено е важно да не се изтощавате и претоварвате, което важи за всички, които искат да си пазят здравето.
Здравейте,
преди около 1 месец ми откриха 1 голяма ендометриозна киста 4.5см и 3 малки-по 2см.Потвърдено ми е от двама незанисими гинеколога че става въпрос за ендометриоза.Също такаа ми откриха и 3 марки миомни възела…Август месец премахнах оперативно изцяло щитовидната жлеза.Каква може да е връзката м/у двете заболявания и взаимно отключващи ли са?Мога ли да отложа до пролетта операцията на тези кисти???
Здравейте имам потвърдена диагноза от 2ма доктори Ендометриоза.Кисти на яйчниците-1 бр 4.5см и 3 бр по 2см.Имам 3 миомни малки възли.През август месец ми беше отстранена цялата житовидна жлеза.Имат ли взаимовръзка двете заболявания.Наложителна ли е спешна операция?
Здравейте,имам потвърдена ендометриоза от 2ма доктори.Кисти на десен яйчник- 4,5см и 2 см и кисти на ляв яйчник-2 броя по 2 см.Отделно ми откриха 3 броя малки миомни възли.Август месец ми беше отстранена цялата щитовидна жлеза.Има ли някаква взаимовръзка между двете заболявания.Налага ли се незабавна операция?
Здравейте! Ако питате дали щитовидната жлеза може да има връзка с ендометриоза – организмът е един и промяна в хормоните на едно място, неминуемо ще повлияе и на останалите хормони. Доколкото ни е известно, ендомериозата не се причинява от заболявания на щитовидната жлеза. Но е възможно промените в хормоните да са ѝ повлияли по някакъв начин. Дали се налага операция може да прецени единствено лекуващия ви лекар. Обикновено за по-големи кисти препоръчват да не се чака (освен в някои случаи), но решението за операция се взима на база много индивидуални фактори. Най-сигурно ще е да обсъдите с лекаря, който познава добре вашия случай и цялата ви история, какви са възможностите, рисковете и ползите и да прецените заедно с него как да процедирате. Ако имате нужда можете да потърсите и второ мнение за повече сигурност. Тази лекция от д-р Ангел Налбански може да ви е полезна за запознаване с това, което се знае за причините за ендометриоза: https://www.youtube.com/watch?v=aGKp9uzy8jU&list=PLNsQBuy4lkeyROcKSs1sK7jANWVda1wIl&index=5&ab_channel=%D0%95%D0%BD%D0%B4%D0%BE%D0%BC%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%B8%D0%BE%D0%B7%D0%B0%D0%B8%D1%80%D0%B5%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B4%D1%83%D0%BA%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%BD%D0%BE%D0%B7%D0%B4%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B5
Благодаря!
Преди месец претърпях пълна хистеректомия.Диагноза-ендометриум.В менопауза съм от две години.Хистологията показа жлезисто мистична хиперплазия на ендометриума ,ендометриозна киста на десния яйчник и бели тела на левия,При операцията са открити множество ендометриозни огнища в малкия таз.Дали при това положение ще продължи разрастване на тези огнища, които да продължат да ми правят проблеми,или липсата на естроген ще ги накара да атрофират и изчезнат.Хистеректомията решава ли въпроса с ендометриозата?
Здравейте! Проверете дали това е точната диагноза, защото изглежда непълна или има някаква грешка. При намаляване на естрогена се смята, че огнищата автоматично намалавят, но това, разбира се, не е пълна гаранция и нуждата да се следите не отпада, въпреки операцията. Можете да повишите вероятността да нямате проблеми, като изберете подходяща диета, следите нивата си на стрес и избягвате излагането на кесноестрогени. Хистеректомията със сигурност не решава напълно проблема с ендометриозата, но има жени, при които се оказва подходящо решение (лекарите са най-квалифицирани да преценят какъв е случая и предполагам, че при вас е имало индикации, че ще помогне, иначе едва ли биха я назначили). Все пак направете си среща с лекуващия ви лекар, за обсъдите вариантите от тук нататък и дали има нужда от следващото лечение и какво изобщо да очаквате и колко често да се следите от тук нататък. Напълно е възможно и да нямате никакви проблеми от тук нататък, но не оставяйте това на случайността. Пожелавам ви успех и здраве!
Благодаря Ви!Към операция ме насочиха след абразио и резултат за ендометриум.След операцията обаче резултатите не показаха атипични клетки, а това, което описах по горе и е от епикризата.Мисля си,че първоначалната диагноза може да не е била вярна и че по скоро се касае за ендометриоза. Не съм разговаряла с хирурга-нямаше го и ме изписаха с тая епикриза и казаха,че ще ме наблюдават периодично.Сега се опитвам сама за себе си да уточня какво точно е състоянието ми и оттам -какво да очаквам и как да си помогна
Здравейте, преди месец ми премахнаха матката и яйчниците засега съм добре освен,че кръвното ми е ниско и продължава някакво течение светлокафеникаво.Въпроса ми е нормално ли е това.Благодаря
Най-добре ще е да попитате лекаря си и да направите преглед след операцията.
Здравейте! На 42 г.съм и при мен е така 36 дни съм след премахването на матката и яйчниците и имам светло кафяво зацапване!Имах миоми и ендометриоза -дълбока тазова! При Вас спря ли зацапването?
Здравейте,месец след хистеректомия имам ниско кръвно и светлокафеникаво течение нормално ли е.Благодаря
вероятно, но все пак направете задължително консултация с лекуващия лекар, надявам се че ви проследява след операцията
Здравейте! Има ли някаква опасност за плода или за майката ако настъпи бременност при 4 см недоказана ендометриозна киста? Трябва ли да се премахне кистата преди да се започнат опити за забременяване?
Здравейте! В общия случай ендометриозна киста на яйчника не представлява опасност за плода. Но много лекари смятат, че може да затрудни работата на яйчника и така да затрудни забременяването, особено ако кистата е по-голяма. Най-добрата стратегия е да направите консултация за това с репродуктивен специалист и той да ви обясни какви са вариантите във вашия случай. Добре е да знаете със сигурност, че става дума за ендометриозна киста, защото решенията се взимат на база вида на кистата освен на база размера ѝ и вашата медицинска история и репродуктивни планове.
Здравейте, имам ендометриозна киста 30мм.
Имам проблем с цикъл по-дълъг от 10 дни.
Има ли връзка между двете според Вас?
На 46 години съм, отделно имам хипофункция на щитовидната жлеза.
Възможно ли е да се дължи на хормонален дисбаланс така дългия месечен цикъл или той е резултат на кистата?
Не е третирана с медикаменти кистата, предложиха лапароскопска операция, но още го обмислям.
Междувременно съм поръчала bioherba womens essentials, но по-късно прочетох че се вземат за друг вид кисти.
Има ли смисъл да ги приемам?
Здравейте! Не съм запозната с добавката, но ви препоръчвам да я обсъдите с лекаря си преди да решите дали да я пиете. Реално няма как да се каже на какво точно се дължи дългото кървене, което имате, преди да се направят изследвания, но наистина хормоналния дисбаланс обикновено е първата причина, за която бихме се сетили. Най-добрата стратегия е да обсъдите цикъла си и с вашия ендокринолог. Не споменавате дали взимате нещо на хипофункцията, но е възможно да влият лекарства, дисбаланса, храна и стрес (в позицията сте да се оргнизмът ви да се влияе по-бързо от тях). Всичко, което говорите с ендокринолог, е добре да е известно и на лекуващия ви гинеколог и да търсите начин двете лечения да се допълват. Що се отнася до операция – при този размер най-добре ще е да направите консултация с опериращ гинеколог, който е запознат добре с ендометриоза и ще ви ориентира за вероятните предимства и недостатъци от операция или изчакване, както и ще проследи как точно се държи кистата ви и какъв е най-добрият начин за лечение. Аз лично препоръчвам по възможност да се вземат и две мнения, най-малкото защото така преценяваме по-добре на кой бихме се доверили за операция, а и защото много често с един преглед не научаваме (и понякога и забравяме някои подорбности да споменем) цялата информация, която ни е нужна. Всяка жена има уникален случай и колкото повече се обмисли и преценят всички аспекти толкова по-добро е лечението. Например за кистата на прегледа ще ви разпитат дали имате симптоми, причинени от нея, ще преценят и колко са сериозни, дали има някаква друга опасност, дали самата операция ще подобри положението достатъчно, че да има смисъл от нея и т.н. Важно нещо, което да направите в този период – записвайте си всичко, което ви казват докторите – информацията и подробностите са много и е далеч по-лесно да ги обсмислите и дори обсъдите с близки после ако ги имате записани.