Ендо Март 2025
март 2025 г.
Не е нормално да боли
Март месец е международно признат за месеца за осведоменост за ендометриоза. Всяка година организираме събития, които да повишат информираността за ендометриоза в България и да направят заболяването разпознаваемо от обществеността.
Анкети
Анкета за опита на пациентите
.Търсим вашето мнение и опит свързани с менструалните болки, защото са важни за нас!
Анкетата е анонимна и отнема 6-7 минути, но ще ни позволи да планираме дейностите и проектите през годината според вашите нужди и мнение.
Благодарим ви за отделеното време!
Мнението на специалистите
Един комплексен проблем може да се реши единствено с общи усилия. Ето защо мнението на специалистите е толкова важно за нас! Ако работите в областта на гинекологията, или друга област, в която срещате жени менструални болки, бихме искали да чуем и вашето мнение!
Анкетата е анонимна и отнема 5-6 минути за попълване. Резултати ще ни помогнат да се ориентираме с какво бихме могли да помогнем като пациентска организация. Благодарим ви за съдействието!
Гледната точка на мъжете

Очаквайте скоро и проучване на мнението на мъжете относно менструалната болка.
Събития
очаквайте
В медиите от предишни години
Брандирани продукти
Споделете информация за ендометриозата
Подкрепете кампанията с парично дарение
Или по банков път в Първа Инвестиционна банка: Фондация Ендометриоза и репродуктивно здраве, IBAN: BG35FINV91501217312733
Вашите дарения ни позволяват да работим по тези проекти и да предоставяме целогодишшно безплатни ресурси, информация и възможности за жените с ендометриоза и репродуктивни проблеми в България, както и да развиваме проектите на фондацията и кампании като Ендо Март.
Други начини да се включите
За да бъде кампанията успешна, разчитаме най-вече на вашата помощ и активност. Има много начини да помогнете да стигнем до повече хора и да постигнем целите си за промяна и повече разбиране и познаване на темата:
Бъдете проактивни! Споделяйте с приятелите си какво е еднометриоза, какво представлява тя, какви са симптомите и защо е важно да се знае за тях. Напълно е възможно да се окаже, че познавате жена с ендометриоза, която не знае нищо по въпроса и така ще ѝ дадете възможност да научи повече и да се погрижи за здравето си.
Споделяйте ресурсите, които фондацията предоставя – брошурата за ендометриоза, информация за подготовката за операция, въпросник за прегледите, видеа и уебинари с лекари, които специализират ендометриоза, или нашите видеа за осведоменост.
Споделете собствената си история! Пишете ни, за да я публикуваме в сайта и каналите на фондацията. Споделете я във вашия профил, използвайте хаштага #ендомарт или #ендоистории.
Запознайте се други жени с ендометриоза – влезте в групата, включете се в ендо кръг, последвайте тези, които са активни в социалните мрежи.
Следете сайта и социалните ни канали за новини и ги споделяйте с приятелки.
Разпространете информация за безплатните прегледи и за ендоконференцията.
Използвайте някой от стикерите за ендо март.
Разкажете за заболяването на работното си място и направете кратко обучение на колежките си как да се грижат за репродуктивното си здраве и кога да потърсят лекар. Разкажете им какви са симптомите на ендометриоза.
Организирайте събитие за набиране на средства в подкрепа на каузата на работното си място.
Дарете време и доброволствайте във фондацията, или дарете средства, с които да достигнем до повече хора.
и много други! Ако имате други идеи споделете ги с нас и ще се постараем да ви помогнем в осъществяването им.
Новини

Първите 7: Фондация “Ендометриоза и репродуктивно здраве” празнува! Ето какво постигнахме
Първите седем години са фундаментални за всяко начало – било то в живота на човек или в...

Първите 7: Фондация “Ендометриоза и репродуктивно здраве” празнува! Ето какво постигнахме
Първите седем години са фундаментални за всяко начало – било то в живота на човек или в...

Ендо истории – Елена – част II
Първата част от историята на Елена може да прочете тук. Опитвах се да се радвам на живота, да не...
Какво е ендометриоза?
Ендометриоза е състояние, при което тъкан, подобна на вътрешната обвивка на матката, се открива в други части на тялото, обикновено в областта на таза.
Смята се, че приблизително 200 милиона жени по света имат ендометриоза. Това прави една от всеки 10 жени в репродуктивна възраст – времето от първата менструация до менопаузата. Има данни за симптоми започнали още в периода преди първата менструация, но в повечето случаи у нас ендометриоза се диагностицира след 20-тата годишнина, защото за диагноза е необходимо да се направи операция (отворена или лапароскопска).
Симптоми
Най-често срещаните симптоми са болка в коремната област преди или по време на менструация, както и по време на овулация.
Други симптоми включват: болки в тазовата област, включително в долната част на гърба преди или по време на менструация; болка при ходене до тоалетна; хронична болка в тазовата област; хронична умора; болка по време на сексуален контакт; трудности при забременяване; образуване на „шоколадови“ кисти (с плътна обвивка, които не изчезват сами) в яйчниците и др.