За много хора празниците са най-прекрасното време от годината – време за срещи с близките и семействата ни, домашен уют, вкусна храна… Но за хората с хронични заболявания, като например пациентите с ендометриоза, празниците могат да бъдат труден период – не само във физически, но и в емоционален план. Ето защо подкрепата и разбирането от страна на близките ни са дори още по-важни през това време.
А в какво всъщност се изразява “подкрепата”?
Подкрепата може да включва действия или постъпки, с които някой ни съдейства или помага. Това е грижа към другия, която предполага емпатия – възможността да влезеш в обувките му и да предвидиш как би се чувствал самият ти в различни ситуации, и, в следствие от това, да съумееш да го предпазиш от неприятни чувства и усещания. Нерядко, когато се събираме с хора, било то и най-близките ни, се случва чувствата ни да бъдат наранени от нечие изказване. Макар и невинни, повечето такива коментари идват точно от неразбиране на ситуацията на другия.
Ако имате близка или приятелка с диагноза ендометриоза, вероятно много често сте имали усещането, че не знаете как да подходите към темата, дали изобщо да говорите за това, какви въпроси да зададете, или как да ѝ помогнете да се чувства по-добре.
Празничните традиции, разпространените в обществото схващания и културата ни често пъти не са в помощ на това да накараме един хронично болен човек да се чувства добре по време на празниците. В редовете по-долу ще откриете някои от предизвикателствата, пред които са изправени жените с ендометриоза по време на празниците, и как да помогнете на своя близка, която има тази диагноза.
Весели по задължение
Повече от месец преди празниците във всички големи магазини започват да звучат весели коледни песни, а украсата също не закъснява. Всичко около нас предполага, че трябва задължително да сме щастливи и да се наслаждаваме на празничните дни.
Разбира се, никой не е нещастен по свой избор или решение. Много често жените с ендометриоза изпитват ежедневна или честа физическа болка или дискомфорт, а ендометриозата понякога върви ръка за ръка с емоционални проблеми. Да си болен от непредсказуема болест е свързано с огромна психологическа тежест. Емоционалните проблеми при различните жени могат да се различават по вид (тъга и скръб, депресия, тревожност, паник атаки и др.) или интензивност. Ето защо за много хора с диагноза ендометриоза и изобщо с хронични заболявания, празниците се оказват труден период, вместо такъв, изпълнен с веселие.
Диагнозата променя живота ни до неузнаваемост и е напълно нормално да скърбим за предишна своя версия, която е била далеч по-безгрижна и весела. От друга страна, периодът на годишна равносметка може да е източник на тревожност (предвид непредсказуемостта на заболяването) и безпокойство, че новата година може да крие още по-голяма несигурност в здравословен план.
Често пъти ни се налага да слагаме маска, за да не разберат останалите през какво минаваме всъщност и да не разваляме празничното настроение на хората около нас. Или пък за да “избегнем” социалните последици, когато просто не можем да се насилим да сме весели (забележки, сърдене и т.н.).
Как да помогнете?
Не очаквайте от своята близка задължително да е в добро настроение постоянно и да иска да се включва във всички социални събития. Не се опитвайте да отгатнете настроението ѝ; вместо това, задавайте въпроси, за да разберете повече, покажете заинтересованост. Не се сърдете, ако ви откаже да дойде на коледното ви парти, но и не се отказвайте да я каните на следващи събития, дори и да ви изглежда, че със сигурност ще ви откаже.
Непоискани съвети относно здравословното състояние
Често пъти, когато някой сподели, че има здравословен проблем или диагноза, първата реакция на околните е да търсят решение на проблема.
Колкото и да са добронамерени, непоисканите съвети си остават непоискани, което често ги прави напрягащи, неприятни, досадни или дори обидни понякога. Вероятно на повечето от нас, жените с ендометриоза, са казвали за гинеколог-чудо, който е помогнал на много жени, или пък за религиозен ритуал, който лекува всяка болест, или пък за чудотворни упражнения, които ще спасят всеки от болката.
Ако се отдадем на първичния си инстинкт да предложим решение, рискуваме да поставим жената в неприятна ситуация. Не забравяйте: повечето жени с ендометриоза са опитали много и различни методи за намаляване на болката, пробвали са различни лечения, били са при голям брой лекари, подлагали са се на терапии, диети, режими, вероятно са пробвали йога… Те самите са най-наясно какво им помага за справяне със симптомите и какво не.
Когато подлагате на съмнение тяхното знание за собственото им тяло, вие отваряте много дълбока рана, която повечето от тях носят, свързана с трудната диагноза, лутането по лекари и честото недоверие от страна на специалистите за това точно колко тежки са симптомите им.
Как да помогнете?
Давайте съвети, само ако ви ги поискат. Покажете истински интерес към състоянието на близката си като повече слушате, отколкото да се опитвате да предложите решения.
Никой не иска да бъде виждан като “дефектен или повреден човек”, който останалите да се опитват да “поправят”. Фокусирайте се върху активно изслушване и съчувствие, тъй като търсенето на решение често създава усещане за приключване на разговора и прекъсване на комуникацията. Постарайте се да създадете в своята близка усещането, че болката и чувствата ѝ са напълно валидни. Можете да използвате изрази като: “Разбираемо е да се чувстваш така, предвид всичко, през което минаваш”.
Избягвайте да използвате твърдения, които омаловажават нейната болка, като например: “Аз също имам болезнен цикъл” или “Нормално е да те боли”.
Намеса в диетата/режима или други навици
“Хайде, хапни си само едно парче торта, празници са все пак…”
Един наглед безобиден и добронамерен коментар може да се окаже доста труден за понасяне. Ендометриозата е заболяване, което може да засяга много органи и системи в женското тяло. Поради това жените с ендометриоза често прибягват до различни диети за облекчаване на симптомите си.
На много от нас всъщност ни се иска да си хапнат точно това парче торта, но осъзнават, че не си заслужава да изстрадат последиците (като болка, дискомфорт). Ще кажете, че едно похапване няма да наруши диетата? Истината е, че ендометриозата е толкова непредсказуема, че понякога дори и нещо дребно и незначително на пръв поглед може да причини криза.
Освен диетата, на жените с ендометриоза понякога се налага да спазват режим на съня или специфични ритуали, които им помагат за овладяване на болката и другите симптоми. Един от често срещаните симптоми при ендометриоза е хроничната умора. Ето защо, ако вашата близка ви откаже да присъства на събитие, на което сте я поканили, най-вероятно не е лично. Възможно е тя просто да няма енергия за това, да е изтощена от болестта.
Как да помогнете?
Не съдете и не се сърдете.
Жените с ендометриоза избират да спазват определени диета или режим, за да си спестят поне част от симптомите на заболяването. Много често това е единственият начин за овладяване на състоянието. Проявете разбиране и не настоявайте жените с ендометриоза да правят нещо, което би им донесло болка или дискомфорт.
Темата за бременността
Тя се оказва една от често обсъжданите теми по време на празниците. А за жените с ендометриоза би могла да е болезнена, защото немалко от тях се сблъскват с репродуктивни проблеми. Много от тях в този момент се борят да си имат дете, а за някои тази битка може и да продължава с години. Може би някои от тях се надяват на своето коледно чудо за поредна Коледа и това така и не се случва…
“Случаен” късмет “бебе” в новогодишната баница или съвсем невинният въпрос “Е, кога?” отварят дълбока рана за хората, които се сблъскват с репродуктивни проблеми. За тях всяко ново извеждане на преден план на темата носи неприятни емоции.
Как да помогнете?
Най-добрият вариант е просто да не повдигате тази тема, ако това е възможно. Никога не знаете дали близките ви не минават през това в момента, тъй като темата продължава да е табу в обществото ни и много двойки предпочитат да не споделят тази информация. Все пак, това е много личен и интимен въпрос и никой не би искал другите да се намесват в него. Ако вашата близка прояви желание да ви сподели, опитайте се да я изслушвате с емпатия и разбиране. Проявете внимание, като се поинтересувате за важни процедури и дати, свързани с репродуктивния ѝ път.
Ако пък сте бременна и планирате да споделите новината по празниците, било то в социалните мрежи или на някое празненство, помислете дали в обкръжението ви няма някоя жена с ендометриоза и репродуктивни проблеми. Ако е така, съобщете ѝ новината лично преди да съобщите на останалите. Личният опит ми показва, че най-добре е това да стане чрез съобщение/имейл. По този начин ще ѝ дадете време да се справи с емоциите си.
Повярвайте ми, тя не таи лоши мисли. Много често жени с репродуктивни проблеми ми споделят, че се радват за приятелката си, но същевременно страдат и за собствените си несполуки. Аз също съм изпитвала подобни смесени чувства неведнъж.
В заключение: още няколко съвета за подкрепа към жени с ендометриоза
- Попитайте я от какво точно има нужда.
- Проявявайте интерес към състоянието на жената, интересувайте се от нивата на болката ѝ и другите симптоми. Не забравяйте, че тя може да изглежда така, сякаш не я боли, но в същото време да е разкъсвана от болка.
- Запознайте се с диетатата ѝ и заедно организирайте събитие с подходяща храна.
- Поинтересувайте се какъв е режимът ѝ и организирайте празнично събитие в подходящи часове.
- Подарете ѝ нещо, свързано с грижата за себе си, например ваучер за масаж или друга процедура.
- Не забравяйте, че малко тактичност и деликатност в разговорите могат не само да подобрят отношенията ви с вашата близка, но и да направят празниците ѝ по-приятни!
Заглавно изображение: Photo by Roberto Nickson on Unsplash
Последни коментари