Ендометриозата е инвалидизиращо състояние, което засяга поне една на всеки 10 жени, отразявайки се на както на техните взаимоотношения, работоспособност и учене, така и на физическото им здраве и психическото им благосъстояние. Ендометриозата е прогресивно и изтощително заболяване на женската репродуктивна система. Често то се придружава от хронична болка и може да доведе до безплодие, но ранното му диагностициране и лечение би могло да помогне за неговото овладяване.
Какво представлява ендометриозата?
Ендометриозата е състояние, при което тъкан, подобна на тази във вътрешната стена на матката – ендометриума, се разпространява в други части на тялото. Тази тъкан образува така наречените ендометриални импланти или лезии.
Ендометриозата може да засегне яйчниците, фалопиевите тръби, червата, както и вътрешността на таза. Други често срещани места за разпространение включват шийката на матката, вагината, вулвата, уретерите (тръбите, които свързват бъбреците с пикочния мехур), както и самия пикочен мехур.
Ектопичната ендометриална тъкан действа сякаш е част от вътрешността на матката. Тя нараства, разгражда се и кърви с всеки менструален цикъл. Тъй като не може да напусне тялото като нормална менструална кръв, тя остава вътре в таза, където може да причини възпаление в околните органи.
Наличието на такава тъкан може да бъде постоянен източник на дразнене и възпаление в тазовата област. Това води до образуване на сраствания, които представляват необичайни ивици тъкан, свързващи тазовите органи. Като част от нормалните функции на тялото, като овулация, интимен контакт или ходене по нужда, за нашите вътрешни органи е характерна известна, макар и ограничена подвижност. Срастванията и съединителната тъкан могат да направят тези функции много болезнени, което оказва значително влияние върху качеството на живот.
Ненормалното кървене, възпалението, белезите и срастванията могат да причинят силна болка, особено по време на менструация. Това също може да доведе и до проблеми с фертилитета.
Причини за ендометриозата
Точните причини за ендометриозата не са известни, но има няколко фактора, които могат да увеличат риска от развитие на състоянието. Ако майка ви или сестра ви страдат от ендометриоза, рискът при вас също е повишен. Други потенциални рискови фактори за ендометриоза включват:
- Ранно започване на менструалния цикъл (преди 11 г. възраст)
- Менопауза на по-късна възраст
- Чести менструации или къси цикли (на по-малко от 27 дни)
- Дълги и обилни менструални цикли (повече от 7 дни)
- Липса на бременности
- Ниско телесно тегло
- Високи нива на естрогена
- Структурни особености на репродуктивната система, които водят до нарушаване на нормалното отвеждане на менструалната кръв извън тялото.
Ендометриозата може да се появи в ранна юношеска възраст и да продължи и след периода на менопаузата.
Симптоми на ендометриозата
Симптомите на ендометриозата могат да включват:
- Болезнена менструация
- Болка по време на или около овулация
- Болка по време на секс или впоследствие
- Обилна или нередовна менструация
- Болка при дефекация или уриниране
- Болка в областта на таза, долната част на гърба или краката
- Гадене
- Умора
- Диария и запек
- Трудности при забременяване (безплодие)
Симптомите могат да варират в широки граници, в зависимост от това къде се намира ендометриозната тъкан. Някои жени изпитват тежки симптоми, докато други може да нямат никакви симптоми. Състоянието е прогресивно, което означава, че симптомите могат да се влошат с времето.
Въпреки че болката е един от най-честите симптоми на ендометриоза, тя не е добър показател за степента на заболяването. Може да имате лека ендометриоза и силна болка или обширно разпространена ендометриоза и малко или никаква болка. Някои жени откриват, че имат ендометриоза, едва когато започнат да се опитват да забременеят.
Ако мислите, че може да имате ендометриоза
Много жени смятат, че болезнената менструация е нормална и не търсят помощ. Важно е да говорите с вашия лекар, ако имате болезнена менструация или други симптоми, така че потенциалните проблеми да бъдат решени възможно най-рано.
Потърсете медицинска помощ, ако менструалните болки пречат на ежедневните ви дейности. Това може да включва:
- Отсъствие от работа, училище или други дейности
- Обикновените лекарства за болка не помагат
- Симптомите се влошават
- Чувствате, че не се справяте психически
Предлагат се редица лечения в зависимост от тежестта на ендометриозата, като леченията са насочени към всеки отделен случай. Ако имате симптоми или притеснения, говорете с вашия лекар или гинеколог.
Превод: Ирина Николова
Оригинален текст: https://www.health.qld.gov.au/news-events/news/signs-symptoms-endometriosis
Последни коментари