Изберете страница

Ако се върнем назад в миналото, вероятно мнозина от нас ще си припомнят разговори с жените от своето семейство, в които сякаш се доверява тайната на женствеността: такава е женската природа, болката е нормална, изтърпи тези няколко дни и всичко ще е наред след това.

Въпросът с менструалната болка винаги е съществувал някак в традициите на приемането и примирението, че интензитетът и продължителността са “в реда на нещата”, че е “нещо очаквано” и “подразбиращо се”. В резултат поколения жени неминуемо свързват менструацията, може би един от най-категоричните аспекти на женствеността, със силната болка. Действителността показва, че последствията от тези вкоренени очаквания могат да забавят разрешаването на физиологичен проблем или достигането до диагноза, предопределяща женското здраве . А диагнозите зад силната болка могат да бъдат най-различни – ендометриозата обикновено заема челни позиции.

Как болката се вписва в същността на ендометриозата?

Знаем, че ендометриозата представлява хронично възпалително заболяване с автоимунен характер, при което тъкан, подобна на тази в матката, се локализира на места извън нея. Ходът на заболяването предполага образуване на сраствания в малкия таз и високи нива на възпаление в целия организъм, а при наличие на извънтазова ендометриоза болките биха могли да се разпространят и да засегнат различни органи и системи из цялото тяло.

В по-голямата част от случаите ендометриозата върви ръка за ръка със силната болка по време на менструация. При много от пациентите ежемесечната болка е толкова интензивна, че попречва на нормалното протичане на ежедневието: активности като участие в социалния живот, ходенето на работа или училище и спортуването например стават трудно изпълними и дори невъзможни за няколко последователни дни. При толкова изявена симптоматика (менструалната болка далеч не е единственият индикатив, че нещо не е “съвсем наред” – симптоми като гадене, повръщане, вдигане на температура и ежемесечен дискомфорт в други места по тялото също изискват повишено внимание), на пръв поглед своевременната консултация със специалист звучи като следващата логична стъпка. Когато обаче наративът за менструацията винаги е бил тясно обвързан с нормалността на силната болка, жените често я приемат като нещо обичайно, като част от пътя на женствеността, и отлагат медицинските консултации, понякога дори с десетилетия, без да споделят колко всъщност ги боли.

Трайните последствия върху физическото и психическото здраве

Когато ни е разказвано, че силната болка е нормална, в съзнанието и очакванията на жените се загнездва представата, че ежемесечните усещания, които изпитват, са съвсем в реда на нещата. Последващият кръговрат от вземане на дълъг списък с медикаменти и “преживяване на тежките дни” у дома често продължава с години, а в някои случаи – и с десетилетия.

През това време ендометриозата не спи. Характерът ѝ, освен хроничен, е и прогресиращ – колкото повече време минава между възникването на заболяването, достигането до диагноза и вземането на навременни мерки за нейното управление, толкова повече се повишава риска от възникването на трайни последствия както за физическото, така и за психическото здраве на пациентката.

В контекста на физическото здраве недиагностицираната и неменажирана ендометриоза е възможно да доведе до редица проблеми. Хронично високите нива на възпаление дават отражение върху целия организъм. В следствие от заболяването обикновено са налице нарушен хормонален фон и редица дисбаланси – знаем, че болестта е естроген-зависима и твърде често нарушеното равновесие се дължи на недостатъчната секреция на прогестерон. В резултат е възможно да наблюдаваме промени в протичането на менстуацията, нарушена овулация и неоптимална лутеална фаза. Формирането на ендометриоми (ендометриозни кисти) по яйчниците често компрометира яйчниковия резерв, нарушавайки както броя, така и качеството на яйцеклетките. Това е възможно да изправи пациентката пред сериозни репродуктивни проблеми, често налагащи медицинска намеса под формата на техники от асистираната репродукция – по официални данни 50% от жените, сблъскващи се с инфертилитет, са с ендометриоза.

По отношение на менталното здраве ендометриозата също оказва силно негативно въздействие. Ежемесечното справяне с болки, “излизането от строя” в дните по време на менструация, изпитваната болка по време на интимен контакт, невъзможността от постигане на естествена бременност или сблъсъка с инвитро процедури вкупом повишават риска от отключване на тревожност и депресия. Пациентките често споделят, че силната болка, продължаваща с години, е създала среда на нездравословно отношение към собственото им тяло – вярват, че то ги “предава”, че е “слабо и недостатъчно добро” да се справи със симптомите и дискомфорта, особено при сравнение с жени, които не изпитват никакви или съвсем леки неразположения.

Силната болка не е нормална: Обърни ѝ внимание!

Колкото по-бързо пренапишем наратива, че силната болка и подчертаният дискомфорт по време на менструация са нормални, толкова по-ефективно ще съумеем да обръщаме внимание на телата си и какво ни казват всъщност през симптомите.

Състояния като ендометриоза изискват спешна намеса и в контекста на медицинската експертиза, и по отношение на холистичен, цялостен подход към етиологията и протичането на заболяването. Колкото по-бързо достигнем до диагноза и предприемем нужните мерки за управление на болестта, толкова повече по силите ни ще бъде възпрепятстването на трайни физически и психологически последствия. 

Силната менструална болка не е част от женствеността и не е част от “това да си жена”. Тя е причина да посетим лекар и да обърнем внимание на усещанията си. Погрижи се за себе си днес – тялото ти те очаква!